Το ELC MUN Club

Argiris Hatzopoulos

συμμετέχει στο 14th RIMUN 2020

Rome International Model United Nations

«Παιδιά με ανοιχτό μυαλό, πολίτες του κόσμου»

Η φράση-σύνθημα του συνεδρίου Μodel United Nation 2020 ταιριάζει απόλυτα στη φιλοσοφία και στην εκπαίδευση του ELC Argiris Hatzopoulos, γι’ αυτό και το σχολείο μας αποφάσισε να συμμετέχει στο RIMUN 2020 που θα διεξαχθεί στις 20-24 Μαρτίου 2020 στη Ρώμη.

Οι μαθητές/τριες μας που θα συμμετέχουν θα έχουν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με μαθητές/τριες από όλο τον κόσμο και να βιώσουν μία προσομοίωση των εργασιών των Ηνωμένων Εθνών.

Με την ενθάρρυνση και τη βοήθεια των καθηγητών μας οι μαθητές/τριες μας Γυμνασίου και Λυκείου (Β΄ Γυμνασίου ΄-Γ’ Λυκείου) που θα συμμετέχουν στο συνέδριο θα έχουν την ευκαιρία να εξασκήσουν τον λόγο τους, τις επικοινωνιακές τους ικανότητες μέσα από συζήτηση και διαπραγμάτευση στην Αγγλική γλώσσα και να βρουν λύσεις σε προβλήματα της παγκόσμιας κοινότητας.

ΕLC Argiris Hatzopoulos