E N G L I S H    L A N G U A G E     C O U R S E S

in England  (junior aged 13-17)

England Summer Camp St. Edmund’s School St. Thomas’ Hill Canterbury, Kent

St. Ed's, Kent

Όπως και τα προηγούμενα χρόνια, όπου περισσότεροι από 100 μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να βιώσουν την εμπειρία της καθημερινής ζωής ενός κολλεγίου στην Αγγλία, έτσι και φέτος το English Language Courses Argiris Hatzopoulos παρέχει στους μαθητές του των επιπέδων 700, 800, 900 , την ευκαιρία να ταξιδέψουν, να ζήσουν και να παρακολουθήσουν μαθήματα Αγγλικών στο Canterbury – Kent για 15 ημέρες το καλοκαίρι του 2011. Το πρόγραμμα θα διαρκέσει δύο βδομάδες, από τις 6 μέχρι τις 20 Ιουλίου. και θα περιλαμβάνει εκτός από τα πρωινά μαθήματα της Αγγλικής Γλώσσας και απογευματινές επισκέψεις σε πόλεις και μουσεία, αλλά και ποικίλες δραστηριότητες εντός και εκτός του κολεγίου.

Tο Concorde International , (ο φορέας με τον οποίο συνεργαζόμαστε εδώ και 6 χρόνια) έχοντας σαν στόχο την «ενεργητική» συμμετοχή των μαθητών στη διαδικασία της μάθησης, εκτός από τα πρωινά μαθήματα (καθημερινά 9.00 – 12.30 μ.μ.) από Άγγλους καθηγητές σε τάξεις όπου οι μαθητές κατατάσσονται ανάλογα με το επίπεδό τους, τις απογευματινές ώρες οργανώνει ποικίλες δραστηριότητες επιδιώκοντας την επαφή και την γνωριμία των παιδιών με την τοπική κοινωνία και τον πολιτισμό της χώρας.

Μ’ αυτό τον τρόπο οι μαθητές μέσα σε ένα πραγματικό ξενόγλωσσο περιβάλλον αντιλαμβάνονται την αναγκαιότητα εκμάθησης της γλώσσας ως μέσο επικοινωνίας. Σε κάθε δραστηριότητα εντός και εκτός κολεγίου (φέτος οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να ζήσουν και να γνωρίσουν ένα από τα διασημότερα πανεπιστήμια της Μεγάλης Βρετανίας στο Canterbury, Kent ) οι μαθητές συνοδεύονται εκτός από τους υπεύθυνους του κολεγίου από εμένα και από δύο καθηγητές/τριες του English Language Courses.

Οι μαθητές που θα ακολουθήσουν το πρόγραμμα δεν θα ξεπερνούν τους 30 και το κόστος συμμετοχής ανέρχεται στα    Εuro Όσοι επιθυμούν να συμμετάσχουν θα πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι τη δεύτερη συνάντηση του Summer Club England την Κυριακή 5 Δεκεμβρίου (κι αυτό γιατί σε σύντομο χρονικό διάστημα πρέπει να γίνουν οι δηλώσεις συμμετοχής και να αγοραστούν τα αεροπορικά εισιτήρια).

Η προκαταβολή, που ανέρχεται στα 200 Euro, θα θεωρείται και κράτηση για μία από τις 40 θέσεις.

E N G L I S H L A N G U A G E C O U R S E S

i n E n g l a n d (adults 18+)

England Summer Camp

Canterbury Christ Church

Canterbury, Kent

Όπως και τα προηγούμενα χρόνια, όπου περισσότεροι από 100 μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να βιώσουν την εμπειρία της καθημερινής ζωής ενός κολλεγίου στην Αγγλία, έτσι και φέτος το English Language Courses Argiris Hatzopoulos παρέχει στους μαθητές του των επιπέδων 700, 800, 900, την ευκαιρία να ταξιδέψουν, να ζήσουν και να παρακολουθήσουν μαθήματα Αγγλικών στο CanterburyKent για 15 ημέρες το καλοκαίρι του 2011.

Το πρόγραμμα θα διαρκέσει δύο βδομάδες, από τις 6 μέχρι τις 20 Ιουλίου. και θα περιλαμβάνει εκτός από τα πρωινά μαθήματα της Αγγλικής Γλώσσας (15 ώρες την εβδομάδα) και μία ημερήσια εκδρομή για κάθε εβδομάδα παραμονής.

Οι μαθητές συνοδεύονται εκτός από τους υπεύθυνους του κολεγίου από εμένα και από δύο καθηγητές/τριες του English Language Courses.

Το κόστος συμμετοχής ανέρχεται στα 1400 Εuro και συμπεριλαμβάνει εκτός από τα μαθήματα, διαμονή. , διατροφή, αεροπορικά εισιτήρια και μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο.

Όσοι επιθυμούν να συμμετάσχουν θα πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή προκαταβάλλοντας 200 Euro ενώ το υπόλοιπο ποσό θα δοθεί σε δύο δόσεις σε ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν.

Αργύρης Χατζόπουλος

Επόμενη συνάντηση - ενημέρωση για το Camp στην Αγγλία